– publikacja Tomasza Nowickiego nt. Hansa Franke – malarza z Bystrzycy Kłodzkiej żyjącego w l. 1892-1975. Wspomniany artysta stworzył ponad 23 ołtarze, głównie na terenie południowych Niemiec. Ciekawostką w jego dorobku były dwa ołtarze przeznaczone dla statków „Hamburg” i „Nowy York”. Jeden z jego obrazów „Odpoczynek w podróży” można oglądać w bystrzyckim muzeum.
– publikacja Andrzeja Prasały nt. ks. infułata dr Wilhelma Hohausa /1844- 1909/ który odegrał ważną rolę w życiu Bystrzycy przełomu XIX i XX wieku
– Irena Klimaszewska przedstawia z kolei „bystrzyckie” plakaty Witolda Turkiewicza, który kierował bystrzyckim muzeum w l. 1972-76. Turkiewicz jest autorem wielu plakatów związanych z kłodzkimi imprezami kulturalnymi, część z nich możemy oglądać w Muzeum Filumenistycznym.
– publikacja Macieja Piaseckiego o historii Długopola-Zdroju
– Małgorzata Jaworska pisze o historii dworu w Starej Łomnicy, natomiast Marek Stadnicki przedstawia kolejny odcinek o architekturze rezydencjonalnej kłodzkiego regionu.
Z filumenistycznych tematów polecam z kolei publikację Romualda Waniurskiego o ostatniej czeskiej fabryce zapałek w Susicach /zamkniętej w 2009 r./ oraz publikację Janusza Bossa o propagandzie na zapałczanych etykietach. Kto już dzisiaj pamięta tamte hasła na pudełkach zapałek… nie używaj grzejników elektrycznych po zmroku, uprawiaj mak, hoduj króliki czy owce, myj ręce, owoce czy tęp muchy. Wszystko to możemy zobaczyć w bystrzyckim muzeum, do którego jak zawsze gorąco zapraszam. Polecam też wspomniane wydawnictwo.
JANUSZ PUSZCZEWICZ