Wywiad z p. Krzysztofem Baldy, członkiem Zarządu Powiatu

624 1


Witam serdecznie. Dziękuję za chęć udzielenia wypowiedzi dla naszego portalu. 

Może na początku przybliżymy naszym czytelnikom ideę i cele HRABSTWA KŁODZKIEGO. Jako, że jest to inicjatywa dość oryginalna i niezwykle cenna m.in. w sensie promocyjnym.

 

Podstawowym celem powrotu do idei hrabstwa było wykorzystanie historycznych i administracyjnych uwarunkowań związanych z Hrabstwem Kłodzkim do promocji regionu. Od 2000 roku idea hrabstwa jest inspiracją dla wielu cennych inicjatyw, w ramach których odbywają się m.in. liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Hrabstwo jest też doskonałą platformą integracji osób i społeczności działających na rzecz rozwoju Ziemi Kłodzkiej. W 2009 roku minęło 550 lat od czasu powołania Hrabstwa Kłodzkiego przez króla czeskiego Jerzego z Podiebradów, a obchody tej rocznicy były doskonałą okazją do dobrej zabawy, przypominania historii czy dbania o teraźniejszość i budowania przyszłości. Ale to nie jedyne inicjatywy promocyjne od momentu ponownego ukonstytuowania się Hrabstwa i mianowania mnie przez Kapitułę Hrabią Kłodzkim. W tym miejscu z wielką przyjemnością pragnę powiedzieć, że Hrabiną Kłodzką jest Pani Monika Wielichowska ? posłanka Na Sejm RP poprzedniej i obecnej kadencji.

Wracam do promocji – najważniejsze nasze programy promocyjne to ?Paszporty Hrabstwa Kłodzkiego? czy ?Hrabstwo Kłodzkie dla każdego , Małego i Dużego?. Równocześnie Kapituła docenia wkład różnych ludzi, głównie związanych z turystyką i przewodnictwem górskim, nadając im tytuły honorowych ?Ambasadorów Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego?.

 

624 2624 3

Będąc ostatnio w Bardzie gdzie zbierałem materiały nt. spływu Nysą natknąłem się przypadkowo na przyznany przez Kapitułę Hrabstwa “Dyplom Ambasadora Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego”. Proszę o kilka słów o tej się inicjatywie.

 

Zwracają się do mnie przedstawiciele różnych środowisk by ludzi, którzy propagują piękno i walory turystyczno ? przyrodnicze naszego regionu, uhonorować w szczególny sposób. Tym sposobem jest nadawanie tytułu Honorowego Ambasadora Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego. Uważam, że najlepsza forma promocji, to forma bezpośrednia, gdyż skuteczność tego typu działań jest ogromna. Polecenie przyjaciołom spędzenie wolnych chwil w określonym miejscu jest najskuteczniejszą reklamą. Ambasadorzy otrzymują stosowny akt nominacji i odznakę.

 

Redagując od ponad 10 lat portal – ZIEMIA KŁODZKA miałem okazję poznać wiele osób czy instytucji, które w sposób wyjątkowy promują Ziemię Kłodzką. Czy jako portal “specjalizujący” się w tematyce turystyczno-promocyjnej możemy ewent. podpowiedzieć również swoje kandydatury do tytułu AMBASADORA.

 

Serdecznie zapraszam do takiej współpracy

 

Chętnie też jako portal włączymy się w tą właśnie akcję nagradzania szczególnie zasłużonych w promocję tego regionu. Jak ocenia Pan aktualną promocję Ziemi Kłodzkiej ?

Pana ocena jest tym ważniejsza bowiem pełnił Pan funkcję Starosty Kłodzkiego a obecnie jest pan etatowym Członkiem Zarządu Starostwa. Co zdaniem Pana należy jeszcze zmienić, aby ta promocja była bardziej skuteczna i efektywna ?

 

Na pewno należy zmienić sposób promocji. Głównymi środkami przekazu, który mają potężny zasięg oddziaływania to internet i telewizja. I na tym typie promocji należy się skupić. Niestety są to sposoby bardzo kosztowne, dlatego istnieje konieczność współpracy kilku a może kilkudziesięciu instytucji w tego typu przedsięwzięciu.

Niestety targi turystyczne czy promocja ulotkowa stały się już mało efektywne. Mogą jedynie stanowić dopełnienie do poszukiwania informacji przez turystów. I jeszcze jeden element ważny w promocji to określenie grup docelowych takich działań. W programie Hrabstwo Kłodzkie dla każdego?. pokazaliśmy możliwości naszego regiony dla dzieci czyli 5+, dla młodych czyli 25+ i dla dorosłych 50+. Nasza Ziemia Kłodzka jest wyjątkowa, ponieważ takiego nagromadzenia atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczo-historycznych nigdzie w Polsce nie ma. Znajdziemy więc tutaj zawsze coś atrakcyjnego i wyjątkowego i to dla każdego?

Może na zakończenie jeszcze kilka słów o sobie, tak bardziej już prywatnie…

 

Jestem od urodzenia mieszkańcem Kudowy, żona Bożena, córka Barbara i syn Jakub . Ach! jeszcze sympatyczny kot Ramzes , to moja cała ukochana rodzina. Z wykształcenia jestem biologiem (Uniwersytet Wrocławski), ponadto ukończyłem studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Leśnym i w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. Na moim koncie są także prace naukowe i popularno naukowe z ichtiologii, arachnologii i herpetologii. W trakcie pracy w Parku Narodowym Gór Stołowych byłem autorem projektu czynnej ochrony płazów (pierwsze w Polsce tunele dla żab pod istniejącą drogą) i twórcą mini Muzeum Żaby. Poza działalnością zawodową pracuję w Kudowskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i jestem członkiem Stowarzyszenia Honorowych Podhalańczyków. Uwielbiam jeździć na nartach (biegówki, skiturowe, zjazdowe), kolejne pasje to fotografia przyrodnicza, turystyka piesza oraz motorowa.

Może jeszcze na koniec rozwiejemy moje wątpliwości, czy mogę się do Pana zwracać zgodnie z Konstytucją Hrabstwa – Panie Hrabio…

 

Tytuły nie są najważniejsze, zwłaszcza te honorowe. Ale czasami pełnię takie obowiązki i jest mi wtedy miło.

 

Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Liczę też na stały kontakt i współdziałanie, mając na uwadze jeszcze bardziej efektywną promocję ?naszej? Ziemi Kłodzkiej.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

/ tekst autoryzowany, zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości naszego rozmówcy/

Share:

Author: admin