LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 101/

Szczególnie grudzień obfitował w świąteczno- noworoczne imprezy i wydarzenia. Świąteczny nastrój wprowadził już sam lądecki Jarmark Bożonarodzeniowy, na który mimo mrozu przybyło wielu. Bo też przygotowano wiele atrakcji. Niech żałują ci wszyscy, co tu nie byli i zostali wtedy w domach. Był m.in. konkurs na świąteczną szopkę, szkoda tylko, że zgłoszono niewiele prac. Ale zawsze trudne są początki. Najważniejsze, że podjęto i tę inicjatywę.

Wielką atrakcją była jednak szopka i zagroda ze zwierzętami, którą mogliśmy podziwiać do 6 stycznia. Duże wyzwanie organizacyjne, bowiem zwierzęta trzeba nakarmić, dać im schronienie i zadbać o wszystko. Atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych, warto ten pomysł kontynuować również w latach następnych. Podziękujmy więc tak wielu osobom za trud jaki w to wszystko włożyli. Podziękujmy m.in. Centrum Kultury i Rekreacji, Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Lądeckiej czy pani Ewie Zadorze. To pani Ewie zawdzięczamy również ostatnią wystawę fotograficzną pn. ?Opowieść o Lądku? ze świetnymi pracami pana Zbigniewa Zdzienickiego. Niebawem druga odsłona wystawy, na początku w Sosnowcu, później zagości w Lądku. Cieszy też, że lokalne towarzystwo regionalne widać w aktywnym działaniu. Może przy okazji najbliższych Dni Patrona zwołać do Lądka sympatyków i przyjaciół tego regionu a jest ich w kraju przecież niemało. Nie tylko zresztą w kraju, bowiem otrzymuję też liczne sygnały np. z Niemiec.

Świąteczną atmosferę podtrzymywała również miejscowa Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego, gdzie prezentowana była ciekawa i oryginalna zarazem wystawa świątecznych kartek pn. ?Sentymentalnie ze świąteczną pocztówką?. Prezentowane kartki pochodziły ze zbiorów kłodzkiego Muzeum oraz ze zbiorów pana Andrzeja Wziątka. Warto było tu wstąpić i chociaż na chwilę przenieść się w ten zaczarowany świat starych kartek, zwanych kiedyś odkrytkami.

Na lądeckim rynku gospodarze grodu gościli zarówno mieszkańców i gości kurortu w przeddzień świąt, jak i w Sylwestra. To też już pewna tradycja. Zresztą samo powitanie Nowego Roku było niemałym lokalnym wydarzeniem. Dobrze, że w tym roku kontynuowany będzie cykl wieczorów literacko- muzycznych pn. ?Wielcy Polacy?. Wieczory pełnią rolę salonu, gdzie spotykamy się z wielką kulturą. Zawsze znajdziemy tu bowiem muzyczne i słowne perełki. Zresztą już samo prowadzenie przez pana Sławomira Pietrasa gwarantuje najwyższy poziom. Oby takich imprez i na takim też poziomie było tu jak najwięcej.

Wracam jeszcze do grudnia ubiegłego roku. To wtedy odsłonięto w Skalnym Wąwozie przy popularnej trasie /czerwonej jedynce/ z Lutyni na Wrzosówkę i dalej na Borówkową niezwykły pomnik. Niezwykły, bowiem poświęcony psiej wierności. Na dwóch tablicach znajdziemy łacińską inskrypcję ?wśród wielu zwierząt najwierniejszy jest pies? i napis ?dzielnym wiernym psom myśliwskim?. Inicjatorem było miejscowe koło łowieckie ?Darz Bór?. Warto idąc tym szlakiem przystanąć w tym miejscu i pomyśleć wtedy o naszych mniejszych i tak wiernych braciach. A tak na marginesie, dla pewnej równowagi proponuję z kolei w parku zdrojowym pomnik czy tablicę poświęconą naszym mruczącym przyjaciołom.

Początek Nowego Roku nastraja zawsze do snucia planów czy marzeń. Życzę mojemu Lądkowi kolejnych dobrych gospodarczych inicjatyw i poczynań. Zrobiono tu już wiele, mimo trudności i kłód rzucanych często pod nogi. Życzę ? aby pozostałe nieliczne jeszcze uzdrowiskowe ruiny przeistaczały się w perełki, które zdobić będą to najstarsze uzdrowisko. Aby przybywały nam kolejne szlaki, trasy i turystyczne ścieżki z których znany jest już ten kurort. Bo kurort to zacny, urokliwy i przyjazny dla każdego.

Szczególne życzenia kieruję pod adresem Centrum Kultury. Życzę kontynuacji kulturalnych tradycji, wzbogaconych o nowe elementy. Mam na myśli m.in. monografię grodu i uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia. Poczyniono już wprawdzie pierwsze kroki, abyśmy tylko w Nowym 2010 Roku zobaczyli tego wymierny efekt. Wszystkiego najlepszego dla Lądka, jego gości oraz samych mieszkańców.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009

/publikacja “BRAMA” nr 06  z dn. 05.02.2010 r./

Share:

Author: admin